eleştirel pedagoji

Journal of Critical Pedagogy
  • https://www.facebook.com/elestirelpedagojidergisi
  • https://www.twitter.com/elestirelpedagoji
Ünal Özmen
ozmenu@gmail.com
Adı ile müsemma sendika ve kamu çalışanları grevi
22/05/2012

Ücret, iş güvencesi ve sosyal haklar, tüm çalışanların üzerinde ortaklaştıkları kutsallarıdır. Sendikalar, çalışanların bu haklarını koruyup geliştirmek üzere örgütlenirler. Bazı sendikalar sistemin diğer ayaklarını da düzeltmeden/değiştirmeden bu haklara kalıcı çözüm bulunamayacağına inanır. Bu ve toplumun bir parçası olmaları nedeniyle stratejilerine siyasal amaçları da eklerler. Yarınki kamu çalışanları grevini örgütleyenlerden biri olan KESK böyle bir sendika. KAMU SEN ise çalışanların haklarını, düzeni değiştirmeden diyalog ile elde edilebileceğine inanıyor; kurulu düzenin değişmesinden yana değil. Buna rağmen yukarıda belirtilen temel haklar açık bir saldırıya maruz kaldığında kimi zamanlarda düzen için sarsıcı olabilecek eylemlere destek verebiliyor.

Bir de refaha kariyerle ulaşacağını vadeden; işvereninin serveti azalmasın diye verilene razı, yetkili fakat etkili olmayan sendikalar vardır. Bizdekinin kamuda teşkilatlanmış olanının adı MEMUR SEN; adını, devlet hizmetinde aylıkla çalışan kimse, görevli (TDK) demek olan “memur”dan alıyor (isabetli bir seçim). Tüzüğü diğer sendikalara benzese de asıl amacı gerçek sendikal faaliyetleri etkisizleştirmektir. Doğal olarak, Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un “Siz hangi tarihte eylem yapalım, iş bırakalım diyorsanız biz o tarihte iş bırakmaya hazırız. KESK Başkanı Sayın Lami Özgen de aynı fikirde. İstediğiniz günü söyleyin, o gün hep birlikte iş bırakalım ve taleplerimizin gerçekleşmesini sağlayalım.” önerisini düşünmeden reddetti.

 

Etkisiz bir sendikanın(!) yetkili olduğu bir anda, KAMU SEN’in KESK’le asgari çıkarlarını savunmada işbirliği yapması daha da değerli oluyor. Umarım, yarın gerçekleşecek grev, sendikal anlayışta taşların yerine oturmasına da katkı sunar. Yine umarım, devlet adına dağıtacağı kariyerden fazla üyeye sahip Memur Sen’li emekçiler, kendi aralarında rekabet yerine dayanışmaya katılırlar.1584 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ortaçağ'dan günümüze sınavlar - 15/05/2020
Galileo mu Sokrates mi?(!) - 01/05/2020
“Tabula rasa” - 24/04/2020
Eğitimi Wi-Fi’ye bağlamak - 17/04/2020
Okulun ihmal ettiği beceriler - 11/04/2020
İnanmak kötü bir şeydir! - 11/04/2020
Çocuklara felaketlerle mücadele eğitimi veriliyor mu? - 13/03/2020
"Başarısız" öğrenciler sınıfta kalsın mı geçsin mi? - 28/02/2020
Türkiye’nin Avrupa’ya gönderdiği öğretmen ve imamlar proselit mi ? - 23/02/2020
 Devamı