eleştirel pedagoji

Journal of Critical Pedagogy
  • https://www.facebook.com/elestirelpedagojidergisi
  • https://www.twitter.com/elestirelpedagoji
Ünal Özmen
ozmenu@gmail.com
İhalesi kadar kendisi de akıllara ziyan akıllı tahta
02/01/2012

Merkez medya ilgilenmese de akıllı tahta ihalesinin bizi ilgilendiren tarafı var: Kamu kaynaklarının kamu adına düzgün olmayan yöntemlerle çarçur edilmesi hepimizi ilgilendirmeli. İhaleye katılan veya katılamayan şirketler, bu ihalede yaşanan usulsüzlüğü şirket çıkarları açısından izliyorlar. Çıkarlarını idari yargı organlarına açacakları davalarla savunma yoluna gidiyorlar. Kamu adına kullandığı yetki ile kamu kaynaklarını keyfine göre pay edenlerden de birilerinin hesap sorması gerekiyor. Fakat ne yazık ki ortada hesap soracak bir kurum gözükmüyor.

Milli Eğitim Bakanlığının skandalla sonuçlanan akıllı tahta ihalesini Milli Gazete haberleştirmiş biz de geçen haftaki yazımızla yorumlamıştık. Ortada ihaleye fesat karıştırmak dahil bir sürü dalevere var. Toplamı 1,5 milyar olduğu söylenen ihaleler dizisinin birincisi şaibeyle başladıysa gerisini siz düşünün. BirGün ve Milli gazetede çıkan haberler üzerine Bakan Ömer Dinçer Anadolu Ajansını çağırıp bir açıklama yapmış. BakanAkıllı tahtayla alakalı genel tasarımı yapıldı. Ürünün tasarımı MEB uzmanları ve piyasa aktörlerinin katkılarıyla oldu.” diyor. Piyasa aktörü dediği ise bir üretici şirket; Bakana değil ama okurlara anımsatmak isteriz ki eğitim kurumlarında teknolojik ürün kullanımına piyasa “aktörleri” değil, üniversiteler karar vermelidir.

 

 Bakan, aynı açıklamasında akıllı tahtanın Türkiye'ye özgü ve özgün bir tasarım olduğunu öne sürüyor. İşte bu doğru!  Çünkü alımı gerçekleşen tahtaların her biri 130 kilo ve 220 voltluk bir enerjiyle çalışıyor. Televizyon bozması gibi bir şey. Dünyada, bu kadar yüksek enerjiyle çalışan ve takılacağı duvarlar güçlendirmeyi gerektirecek kadar ağır böyle bir akıllı tahta yok. Bu akıllara ziyan akıllı tahtayı gerçekten biz ürettiysek yerli otomobil üretiminden şimdiden vazgeçmek gerek!

 1068 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ortaçağ'dan günümüze sınavlar - 15/05/2020
Galileo mu Sokrates mi?(!) - 01/05/2020
“Tabula rasa” - 24/04/2020
Eğitimi Wi-Fi’ye bağlamak - 17/04/2020
İnanmak kötü bir şeydir! - 11/04/2020
Okulun ihmal ettiği beceriler - 11/04/2020
Çocuklara felaketlerle mücadele eğitimi veriliyor mu? - 13/03/2020
"Başarısız" öğrenciler sınıfta kalsın mı geçsin mi? - 28/02/2020
Türkiye’nin Avrupa’ya gönderdiği öğretmen ve imamlar proselit mi ? - 23/02/2020
 Devamı