eleştirel pedagoji
  • https://www.facebook.com/elestirelpedagojidergisi
  • https://www.twitter.com/elestirelpedago
Ünal Özmen
ozmenu@gmail.com
Ahmet İnsel kurtulduğunu sanıyor ya Fuat Keyman…
24/04/2012

Ahmet İnsel, 28 Şubat sorgulamaları vesilesiyle sol başlıklı Salı günkü yazısında (17 Nisan, Radikal) “5 Mart 1997'de TÜSİAD, KESK, DİSK, TİSK ve TÜRK-İŞ, MGK kararlarına tam destek verdiklerini açıklamışlardı. Üç emekçi sendikasının başkanı ‘Laik ve çağdaş demokrasi tehlikede’ demeci verdiler.” diyerek KESK’in de 28 Şubat darbesini destekleyenler arasında olduğunu iddia etmişti. KESK bu konuda resmi bir açıklamada bulunmadı. Fakat İnsel, yazısına WEB’den gelen tepkilerden olsa gerek Pazar günü Radikal 2’de özür dilemeden “TESK’i yanlışlıkla KESK olarak yazmışım” diyerek geri adım atmak zorunda kaldı. Kırmızı üzerine beyaz harflerle şunu da not etmiş: “KESK, TMMOB, TTB, Diş Hekimleri Birliği ve Eczacılar Birliği 28 Şubat’a destek vermediler”. Oldukça tatmin edici gözüküyor; fakat değil. Çünkü yaptığı harflerin yerini karıştırmaktan kaynaklanan bir hata değildi. Kasıt düzeltilemez, zaten kendisi de düzeltememiş.

Tekrar bu yazının başına dönün ve Radikal’in basılı nüshasından alıntıladığım iddiasına bakın; beş örgütü sıraladıktan sonra “üç emekçi sendikasının” diye devam ettiğini göreceksiniz. Sorarız Ahmet İnsel’e o cümledeki KESK, TESK ise üç emekçi sendikası demek de neyin nesi? Hadi diyelim ki bir liberal olarak TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu)’i emekçilerden saydınız peki sendika olmadığı da mı aklınıza gelmedi? (Ahmet İnsel’in yazısına WEB’den bakarsanız KESK’in TESK olarak düzeltildiğini, bu sürede düzeltilmezse devamındaki “üç emekçi sendikası”nın korunduğunu görürsünüz.)

 Neyse, geçelim Fuat Keyman’a: 

 

Fuat Keyman, Ahmet İnsel’in ilk yazısındaki bilgiyi alarak “28 Şubat ve sol” başlıklı bir yazı yazmış. Yazının 36 punto ile spotu: “CHP, DİSK, TİSK, KESK, TÜRK-İŞ ve TÜSİAD, 28 Şubat’ı açık açık destekledi”. Peki bu yazı nerede ne zaman yayımlandı dersiniz? 22 Nisan Pazar günkü Radikal 2’de ve üstelik Ahmet İnsel’in yukarıda sözünü ettiğim “düzeltme” yazısının yer aldığı sayfanın bir öncekisinde. Sayfayı katladığınızda İnsel’in “destek vermediler”i ile Keyman’ın “destekledi”si üst üste geliyor. Şimdi Fuat Keyman ne yapacak: Beni Ahmet İnsel yanılttı diyebilir mi, sanmam. Ahmet’in özrünü benim için de kabul edin der mi, demez. Bence bu haftayı KESK’in o dönemde yaptığı basın açıklamalarını irdelemekle geçirecek. Darbeye destek anlamına gelebilecek bir ifade bulabilirse buldu; bulamazsa KESK mitinglerinde atılan sloganlara yönelecek. Oradan da bir şey çıkmazsa duruşu yeterince güçlü değildi diyecek.  Ya da ben taşı kuyuya attım, incinen çıkarsın tavrında bilim insanı kimliği ile TRT 1 izleyicilerinin karşısında oturmaya devam edecek.  Eskiden Radikal’i solcular okurdu. Hâlâ da BirGün’den giden yazarları hatırına takip edenleri var. Bu, onun, yönetmeninin gazetesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Solculara sataşmakla mükellef bu iki arkadaş, sanırım elde kalanları ve yönetmenlerini mutlu etme derdindeler.


1357 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Eğitim Kampüsleri fikri, iyi fikir değil - 20/07/2013
Eğitim Kampüsleri fikri, iyi fikir değil
Park Ahlakı, Din Ahlakı - 06/07/2013
Park Ahlakı, Din Ahlakı
Zorunlu din ders kaldırılmadan demokratikleşme olmaz - 29/06/2013
Şube müdürünün açıklaması MEB’in işleyişine aykırı değildir
Püsküllü bela - 22/06/2013
Twitter bela, sosyal medya baş belasıysa bunları kullananlar da herhalde püsküllü beladır.
“Taksim’i ezelim” diyenlerle konuştum - 13/06/2013
“Taksim’i ezelim” diyenlerle konuştum
Hayat Bilgisi - 07/06/2013
Hayat Bilgisi
TÜBİTAK, indekse giren yayın yerine atıf alan makaleleri ödüllendirse? - 07/06/2013
TÜBİTAK, indekse giren yayın yerine atıf alan makaleleri ödüllendirse?
Entelektüel siyasetçinin yerini efe siyasetçiler aldı - 07/06/2013
Entelektüel siyasetçinin yerini efe siyasetçiler aldı
Son yılların en görkemli eğitim etkinliği - 07/06/2013
Son yılların en görkemli eğitim etkinliği
 Devamı